
Néhány jó tanács... a teljesség igénye nélkül
Mivel ebben a pontban a témaköröket csak érintőlegesen, tömören írom le, kérem, vegye igénybe az első ingyenes konzultáció lehetőségét, mielőtt belekezd a kutyája "átnevelésébe". Szívesen támogatom a tapasztalataimmal, hogy a kutya - gazdi kapcsolat valóban jó irányba fejlődhessen.
1) Mennydörgés - mit tegyen, ha retteg tőle a kutyája?
Azért tettem a mennydörgéstől félő kutya problémáját az első helyre, mert rengeteg gazdit érint. Ebbe a témakörbe sorolnám persze a tüzijátékot vagy a petárdázást is, sőt a repülőgéptől való félelmet. Mit tegyünk hát, ha a mi kutyánk is érintett? Egyetlen dolgunk van: maradjunk nyugodtak és ne vegyünk róla tudomást. Ne próbáljuk simogatással, kedves szavakkal vagy ölbevétellel nyugtatgatni kutyánkat, mert csak megerősítjük abban a hitében, hogy ezek a zajok tényleg a világ végét jelentik. Lám, a gazdi is mennyire izgatott és ideges lett, a megszokottól eltérő módon viselkedik.
Ha figyelmen kívül hagyjuk a kutya félelmét és nem erősítjük azt a fent leírt módon, fokozatos csökkenni fog a félelmi reakció és lassan elhal a nem kívánt viselkedés.
2) A mentett kutyával azért könnyű, mert hálás.
Első kézből adhatok információt: a mentett kutya sohasem egyszerű eset. Csodás érzés megmenteni, új életet biztosítani számára és egy valódi esélyt adni neki. DE: neki volt egy élete, egy élet, amit nélkülünk élt. Nem tudja elmesélni, mi mindenben volt része, csak a reakcióiból tippelhetünk ezekre a tapasztalataira. Sok mentett kutyával foglalkozom, akiket többnyire újra "fel kell építeni", bizalmat és kötődést kell náluk kialakítani és persze az előző életéből adódó rögzült viselkedésformákat kell átalakítani.
Mindenkit csak bíztathatok, minél több kutyust mentsünk meg a menhelyekről, de legyünk felkészülve, sok munkánk lesz vele.
3) Az ivartalanítás megoldja a kan kutya összes viselkedésproblémáját.
Az ivartalanítás több szempontból is előnyös. Elsősorban a nem kívánt szaporulatot megakadályozhatjuk általa, másodsorban az idős kutyánál kiküszöbölhetjük a tesztoszteron túltermelődés folytán létrejövő betegségeket.
Felnőtt kutyánál a viselkedésen sajnos nem változtat nagymértékben, hiszen itt már nem csak hormonok vezérelte viselkedésről, hanem többnyire ún. rögzült viselkedésről beszélhetünk.
Emellett persze érdemes szólni a legfrissebb kutatási eredményekről, miszerint a "dominancia" nem egy tulajdonság, hanem az egyedek egymáshoz fűződő viszonyát jellemzi. Amikor tehát azt mondjuk, a kutyám domináns, akkor azt is meg kell határozzuk, kivel - mivel szemben, hiszen meglehet, hogy a velem szemben dominanciajegyeket mutató kutya egy másik családtaggal szemben behódoló jeleket mutat.
4) A kutyám ne a jutalomfalatért tegye meg, amit mondok neki!
Ezzel a kijelentéssel nincs is gondom, csak egy apró dologról ne feledkezzünk meg: csak azt várhatjuk el a kutyától, amit meg is tanítottuk neki. Itt jön képbe a jutalomfalat, ami megkönnyítheti a dolgunkat.
Több szempontból is határozottan javaslom a jutalomfalattal történő tanítást. Egyrészt a kutya számára kellemessebbé tehetjük a munkát, másrészt egyértelmű visszajelzést adunk általa a kutya részére, hiszen ne feledjük, különböző nyelven kommunikálunk!
Ne feledjük a sorrendet: előbb tanítunk és csak ezután jöhet az elvárás!